ArabicChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianTurkish

Uyku Apnesi

Uyku Testi Nedir?

Uyku Testi yani polisomnografi testi, kişinin uyku sırasında yaşayabileceği uyku apnesi, uykuda nefes durması, horlama ve huzursuz bacak sendromu gibi rahatsızlıkların tespit edilmesine yarayan bir testtir. Uyku testi sırasında kişinin beyin aktiviteleri, solunum faaliyetleri, göz hareketleri, kas hareketleri ve kandaki oksijen miktarı polisomnografi cihazı ile kayıt altına alınır. Uzman personelimiz sizin belirleyeceğiniz saatte evinize gelerek, test cihazını hazırlar, bağlantılarını yapar ve kayıt almaya başlar. Uyku süresi boyunca kayıt yapan cihaz sabah saatlerinde yine personelimiz tarafından evinizden teslim alınır. Test sonuçlarınız, uzman ekibimiz tarafından incelenir ve raporlanır.

Evde Uyku Testi Nasıl Yapılır ?

Uzman uyku teknisyenlerimiz randevulaşılan saatte evinize gelir. 15 dakika içerisinde polisomnografi cihazı elektrotlarının bağlantılarını hazır hale getirir, kayıt almaya başlar ve evden ayrılır. Ertesi sabah erkenden evinize gelerek cihazı ve içindeki kayıtları incelenmek üzere teslim alır.

İşlem Öncesi Hazırlıklar Nelerdir ?

Saçların temiz olması gereklidir. Temiz saç, saçlı deri elektrotlarının sağlıklı yapıştırılabilmesi için önemlidir. Duş sonrası nemlendirici kullanmamalı ve saçlara sprey, öle ve yağ içeren ürünler sürülmemelidir. Varsa ojeler ve takma tırnaklar çıkartılmalıdır.

Aylin Öncü
Aylin Öncü
Read More
Annem aylarca randevu sırası beklerken, bir günde evde uyku testiyle rahat uykuya kavuştu, teşekkürler #ecemedikal.
Burak Başar
Burak Başar
Read More
Babam evinden başka yerde uyuyamıyor ve bu sebepten uyku testine giremiyordu, ilgili teknisyen evimize kadar gelerek ihtiyacımız olan cihaza kavuşmamızı sağladı, teşekkürler. #ecemedikal
Eylül Acar
Eylül Acar
Read More
Güler yüzlü ekip, hızlı çözüm, bu sebepten hep tercihim sizden yana #ecemedikal.
Previous
Next
Uyku Testi Hangi Durumlarda Yaptırılmalıdır ?

Uyku testi, uyku apnesinin bulgularını değerlendirmede ve uyku bozukluklarının teşhisinde kullanılır. Uyku apnesi, uyku sırasında solunumun bir süre durması ve tekrar devam etmesi ile tanımlı bir uyku bozukluğudur. Uyku apnesinin belirtileri;

  • Gündüz uyku hali
  • Sesli ve devamlı horlama
  • Uyku sırasında nefesi tutma periyotları ve nefes açlığı
  • Dinlendirmeyen uyku

Uyku testi diğer bazı uyku bozukluklarının tanısının konulmasında da kullanılır.

  • Narcolepsy (Gündüz, derin uyku atakları)
  • Uyku ile bağıntılı bayılma (nöbet geçirme)
  • Huzursuz bacak sendromu
  • Kronik uykusuzluk (uykuya dalmada zorluk)
  • REM uyku davranış bozuklukları (uyurgezer kişi)

Ulusal kalp, akciğer ve kan enstitüsü , tedavi edilmemiş uyku bozukluklarının kalp krizi, yüksek tansiyon ve felç riskini arttırdığı uyarısında bulunmaktadır.

 

Evinizin Konforunda Uyku Testi Rahatlığı

Deneyimli teknisyenlerinin kullandığı mobil polisomnografi cihazı ile kendi yatağınızda hastane stresine girmeden, doğal uykunuzda , güvenle uyku testi yaptırabilirsiniz. Uyku probleminizin nedenlerini bu test sayesinde öğrenebilir tedavinizi planlayabilirsiniz.